• امروز سه شنبه 19 آذر 1398
 •  
   

  شرکت شمسا

  مشكلات ناشی از ناامنی و نبود اماكن اقامتی و حمل‌ونقل، تغذیه‌ نامناسب و قیمت‌های كنترل‌نشده، سازمان حج و زیارت را بر آن داشت...
  ادامه...

   
   
   
   

   


   
   
  زائر قرارداد زائر
   
   
   
   
  قرارداد زائر

  قرارداد كارگزار با زائر

  نامه الکترونیک چاپ

  بسمه تعالی

  قرارداد سفر زیارتی عتبات مقدسه عراق بین کارگزار عامل و زائر

  این قرارداد در دو نسخه تنظیم می‌شود و می‌بایست به امضاء طرفین برسد:

  نسخه اول – مخصوص کارگزار عامل    نسخه دوم – مخصوص زائر

  موضوع و مبلغ

  ماده 1)   موضوع و مبلغ قرارداد:

  موضوع قرارداد عبارت است از ثبت نام، اعزام، اسکان و پذیرایی زائر به عتبات مقدسه عراق در تاریخ ....................... از استان ..................................... شهرستان : ..........................  به صورت: زميني        هوايي      7شب و 8 روز با احتمال 12 ساعت افزایش یا کاهش در هفته با درجه ...............  و قیمت .................................... ریال برای بزرگسال و ....................................... ریال برای 2 تا 12 سال و ........................................... ریال برای زیر دوسال بر حسب تاریخ تولد نسبت به روز اعزام.

  توجه 1 : ثبت نام توسط سیستم جامع و نرخ مصوب سازمان حج و زیارت انجام می شود و وجوه مربوطه از طریق سیستم بانکی دریافت می‌گردد و از این مرحله به بعد پرداخت هرگونه وجه غیر مصوب ممنوع و قابل پیگیری است.

  توجه 2 : ثبت نام قطعی منوط به پرداخت به موقع وجوه مربوطه و تحویل گذرنامه معتبر و سایر مدارک می‌باشد.

  تسهیلات

  ماده 2)   تسهیلات و خدمات سفر:

  شامل : برنامه زیارتی مصوب سازمان حج و زیارت، تامین حمل و نقل ، مسکن ، تغذیه، بیمه، خدمات اولیه بهداشتی و پزشکی، همراهی مدیر راهنما و روحانی(یا مداح)، ایجاد پوشش امنیتی داخل خاک عراق، جلسه آموزشی قبل از سفر، اخذ روادید، استقرار دفتر نمایندگی در مرزهای زمینی و هوایی و شهرهای زیارتی کربلا، نجف و کاظمین

  وظایف زائر

  ماده 3)   وظایف زائر:

  3/1) پرداخت وجه هزينه سفر در مهلت تعيين شده و تهيه فتوکپي از فيش مربوطه و مراجعه به کارگزار عامل و ارائه فيش پرداخت شده هزينه سفر، گذرنامه معتبر و مدارک مربوطه حداکثر ظرف مدت 48 ساعت پس از ثبت نام مقدماتي و اخذ رسيد.

  (عدم ارائه فيش، گذرنامه معتبر و ساير مدارک مربوطه ظرف مدت اعلام شده به منزله انصراف زائر تلقي مي‌شود).

  3/2) شرکت در جلسه آموزشي توجيهي زائران عتبات عاليات و انجام واکسيناسيون و دريافت کارت مخصوص، دو هفته قبل از تاريخ تشرف به عتبات عاليات(مطابق برنامه پيشنهادي کارگزار).

  3/3) حضور به موقع در محل اعلام شده توسط کارگزار جهت عزيمت به مرز و تشرف به عتبات عاليات

  (در خصوص زائران هوايي حداقل 4 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور يابند)

  3/4) دريافت گواهي سلامت از پزشکان مورد تاييد مرکز پزشکي حج و زيارت و همراه داشتن داروهاي ضروري و مورد نياز (براي زائراني که داراي بيماري‌هاي خاص و يا تحت کنترل مي‌باشند).

  3/5) احترام و پايبندي به اخلاق و آداب اجتماعي و رعايت پوشش و حجاب اسلامي و رعايت مقررات و قوانين مربوط به سفر عتبات عاليات عراق که از سوي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق تعيين شده است. (پوشش چادر براي خواهران محترم در عراق الزامي است)

  3/6) رعايت کامل مقررات سفر گروهي و حضور به موقع در برنامه‌هاي اعلام شده از طرف مدير راهنما و عدم درخواست تغییر مدت اقامت، به علاوه هماهنگی و همراهی زائران محترم با مدیر راهنما و روحانی(یا مداح) کاروان.

  3/7) عدم درگیری و عدم ایجاد حساسیت در مواجهه با ماموران عراقی یا نیروهای اشغالگر در مرزهای زمینی ، هوایی و سایر اماکن.

  3/8) با توجه به شرايط خاص سياسي و اوضاع اجتماعي ، امنيتي کشور عراق، هرگونه مشکلي که منجر به بسته شدن مرز(اعم از زمینی و هوایی )، کاهش مدت سفر و يا عدم تشرف زائر به يکي از شهرها و اماکن زيارتي و یا بازگشت از عراق شود مورد پذيرش زائر بوده و تعهد ابطال نوبت اعزام و تقبل هزينه‌هاي مربوطه را مي‌نمايد.

  3/9) مسئوليت هرگونه سرگرداني و مفقود شدن به علت همراه نداشتن کارت شناسايي کاروان و يا کارت هتل محل اقامت بر عهده زائر بوده و پيامد تردد زائران به شهرها و اماکن ممنوعه به عهده خود آن‌ها خواهد بود.

  3/10) زائر اصلي امضاء کننده قرارداد،مفاد آن را به طور کامل مطالعه و براي همراهان و منسوبين خود بيان کرده و در صورتي که همراهان او مدعي عدم آگاهي از مفاد قرارداد باشند نامبرده عهده‌دار پاسخگويي به آن‌ها و ضامن پرداخت خسارات ايشان خواهد بود.

  3/11) زائر متعهد است در صورت انصراف از سفر، مراتب انصراف را کتباً به کارگزار اعلام نماید.

  3/12) زائراني که در زمان خروج از مرز ممنوع الخروج اعلام مي‌شوند يا به هنگام خروج کاروان غيبت نموده و همراه گروه خود در مرز حاضر نمي‌شوند متعهد به جبران کليه خسارت‌ها و پيامدهاي مربوطه خواهند بود.

  3/13) زائر متعهد به عدم حمل سلاح سرد و گرم،مواد محترقه، اشياء ممنوعه، مواد مخدر و انواع قرص‌هاي روان‌گردان مي‌باشد و پی‌آمد آنها متوجه زائر مربوطه خواهد بود.

  3/14) پرداخت عوارض خروج از کشور زائر هوایی به عهده زائر می‌باشد(رفت و برگشت)

  3/15) توجه و رعایت میزان بار مجاز هر زائر به میزان 30 کیلوگرم خصوصاً در مسیر بازگشت(اعم از هوایی و زمینی)

  وظایف کارگزار

  ماده 4)   وظایف کارگزار عامل:

  4/1) انتخاب و معرفی به موقع مدیر راهنما و روحانی(یا مداح) حائز شرایط و مورد تایید سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری.

  4/2) ارائه رسید مدارک و اعلام تاريخ قطعي اعزام، گروه قيمتي مسکن و مرز خروجي کاروان اعم‌اززمینی و هوایی.

  4/3) امضاء این قرارداد با زائر (نسخه اول – تسلیم به زائر اصلی – نسخه دوم – بایگانی در دفتر کارگزار عامل)

  4/4) کنترل گذرنامه زائران و عوامل  از نظر اعتبار ، داشتن مهر ورود آخرین سفر، کنترل مجوز خروج افراد نظامی و مشمولین خدمت نظام وظیفه و بانوان متاهلی که فقط مجاز به یک بار خروج می‌باشند، مستقل بودن گذرنامه همراهان بالای 17 سال تمام و گذرنامه داشتن فرزندان زیر دوسال و همچنین درج مشخصات کامل آنها در مانیفست و در غیر این صورت پرداخت خسارات و کلیه هزینه‌های انجام شده زائر و همراهان وی.

  4/5) احراز زوجیت و خویشاوندی زائران به منظور توزیع مناسب اتاق‌های هتل

  4/6) تشکیل حداقل یک جلسه آموزشی محلی یا استانی قبل از سفر برای زائران با حضور فعال مدیر راهنما و روحانی کاروان(یا مداح) و اعلام به موقع جلسه آموزشی به صورت مکتوب.

  4/7)   برنامه ریزی جهت عزیمت کاروان زمینی به طوری که کلیه زائران و عوامل مربوطه قبل از اذان صبح روز خروج در مرز مربوطه حضور داشته باشند(در خصوص کاروان‌های هوایی حداقل 4 ساعت قبل از پرواز).

  4/8) اطمینان از حضور کلیه زائران در زمان حرکت و تطبیق چهره آن‌ها با عکس گذرنامه و مانیفست ویزا شده و پرهیز از اعزام اقوام و خویشاوندان زائران و سایر افراد همراه آن‌ها (با هر گروه سنی) که عکس و مشخصات ایشان در مانیفست زائران درج نشده است.

  4/9) مدیر راهنمای کاروان نماینده کارگزار عامل بوده و موظف است مطابق دستورالعمل‌های سازمان حج و زیارت و شرکت مجری نسبت به انجام وظایف مربوطه اقدام نماید و مسئولیت عملکرد او نیز مستقیماً بر عهده کارگزار می‌باشد.

  4/10) دریافت و انتقال انصراف کتبی زائران به شرکت مرکزی استان‌ مربوطه و پیگیری استرداد وجوه زائران منصرف و فراهم نمودن شرایط مسترد نمودن هزینه سفر آن‌ها.

  4/11) صدور برگه اعلام خسارت برای «زائران مشمول دریافت خسارت بیمه » و پیگیری آن.

  انصراف

  ماده 5)   انصراف زائر:

  5/1) مراتب انصراف زائران زمینی و هوایی به صورت مکتوب به کارگزار اعلام شده و انصراف تلفنی و ... ملاک عمل نمی‌باشد و کارگزار عامل موظف است در قبال برگ انصراف زائران به ایشان رسید رایانه‌ای ارائه نمایند.

  5/2) زائران منصرف اعم از هوایی و زمینی متعهد به پرداخت کلیه خسارت‌های مربوطه طبق دستورالعمل سازمان حج و زیارت به شرح ذیل می‌باشند:

  1) اعلام انصراف کتبی به کارگزار عامل بیش از 15 روز قبل از تاریخ اعزام: کسر خسارت مبلغ 40،000 ریال (شامل 20،000 ریال هزینه کارگزار مقدماتی و 20،000 ریال کارگزار عامل)

  2) اعلام انصراف کتبی بین 10 تا 15 روز قبل از تاریخ اعزام: کسر خسارت مبلغ 70،000 ریال (شامل موارد فوق به علاوة 16،000 ریال شرکت مرکزی کارگزاران زیارتی استان و 14،000 ریال بابت کلاس آموزشی).

  3) اعلام انصراف کتبی بین 7 تا 10 روز: (علاوه بر خسارت مندرج در بند 2) هزینه صدور روادید + هزینه سفر متغیر زمینی رفت و برگشت یا 25٪ هزینه بلیت رفت و برگشت هواپیما کسر می‌شود.

  4) اعلام انصراف کتبی بین 3 تا 6 روز: (علاوه بر خسارت مندرج در بند 2) هزینه صدور روادید + هزینه متغیر زمینی رفت و برگشت یا 50٪ هزینه بلیت رفت و برگشت هواپیما کسر می‌شود.

  5) اعلام انصراف کتبی در فاصله کمتر از 3 روز: (علاوه بر خسارت مندرج در بند 2) هزینه صدور روادید + هزینه متغیر زمینی رفت و برگشت یا 75٪  هزینه بلیط رفت و برگشت هواپیما کسر می‌شود.

  تبصره : در صورت امکان جایگزینی زائر دیگر به جای زائر انصرافی در مورد بند 3 و 4 و 5 مبالغ مربوط به هزینه متغیر زمینی یا بلیت هواپیما به فرد منصرف مسترد خواهد شد (از طریق سیستم فراگیر عتبات)، ضمناً در صورت پذیرش ابطال روادید فرد منصرف از سوی سفارت عراق ، هزینه صدور روادید نیز مسترد می‌گردد.

  * موارد انصراف یا غیبت موجه :

  در صورتی که انصراف زائر ناشی از فوت یا تصادف و یا بیماری‌های ناگهانی که منجر به بستری شدن زائر یا بستگان درجه اول وی(شامل: پدر ، مادر ، همسر ، فرزند ، خواهر یا برادر زائر) در ایام نزدیک به تاریخ عزیمت کاروان باشد با ارائه مدارک مستند، موضوع در «کمیته منصرفین» مطرح و قسمتی از جرایم مربوط به هزینه متغیر استانی و «بلیت هواپیما» بخشوده خواهد شد، لکن هزینه صدور روادید به عهده زائر می‌باشد. مدارک مربوط به انصراف یا غیبت موجه در کمیته‌ای به تشخیص سازمان حج و زیارت مطرح و تصمیم‌گیری خواهد شد.

  سایر موارد

  ماده 6)   سایر موارد مهم و تذکرات در خصوص وضعیت و شرایط خاص موجود در عراق:

  6/1) اجرای این قرارداد و تغییرات و اصلاحات آن تابع دستورالعمل‌های ابلاغی سازمان حج و زیارت می‌باشد.

  6/2) اجرای برنامه مدون و از پیش تعیین شده در عراق به خاطر مسائل امنیتی، سیاسی و اجتماعی قابل تضمین نبوده و همگی نسبی است و هر گونه تغییر در برنامه اسکان، تغذیه، حمل و نقل اعم از هوایی و زمینی و ایام اقامت یا عدم انجام سفر متصور است.

  6/3) احتمال قطع مکرر برق، آب، روشنایی، سیستم گرمایش، سرمایش و آسانسور در تمام ساعات شبانه روز متصور است.

  6/4) عزیمت به شهر‌هایی که در برنامه سفر زائران نمی‌باشد ممنوع بوده و عواقب آن مستقیماً متوجه زائر خواهد بود و متخلف مشمول استفاده از تسهیلات بیمه نمی‌شود.

  6/5)   با وجود پوشش نسبی امنیتی مورد تایید وزارت کشور عراق ، سازمان حج و زیارت و شرکت مجری ، خود را در مقابل حوادث احتمالی داخل عراق متعهد ندانسته و بجز ارائه تسهیلات بیمه عتبات ، پرداخت هر گونه غرامت جانی و مالی دیگر میسر نمی‌باشد و چنانچه زائر طالب خدمات بیمه‌ای بالاتری ‌باشد ، می‌تواند شخصاً از بیمه‌های تکمیلی استفاده نماید . به منظور آگاهی در تعهدات بیمه و بیمه تکمیلی به پایگاه اطلاع رسانی سازمان مراجعه شود .

  6/6) در شرایط فعلی عراق خدمات رفاهی از قبیل مسکن ، تغذیه ، بهداشت ، درمان و حمل و نقل در مقایسه با سفر زیارتی عمره و سوریه در پایین‌ترین سطح ممکن بوده و زائران متقاضی اعزام با توجه به مراتب فوق، نسبت به خدمات ارائه شده اعتراضی نخواهند داشت. البته سازمان حج و زیارت و شرکت مجری کوشش لازم برای ارتقاء کیفیت و کمیت خدمات و تجهیزات را مصروف می‌نمایند.

  6/7) فیلم برداری و عکس برداری از نقاط ممنوعه و مناطق انفجاری جرم و متخلفین دستگیر و زندانی خواهند شد.

  6/8) به دلیل شرایط نامساعد هوا و یا هر دلیل دیگر احتمال لغو پرواز از ایران به مقصد بغداد و نجف و بالعکس وجود دارد. در این صورت کاروان‌ هوایی به زمینی تبدیل شده، در همان روز یا روز‌های بعد با اتوبوس اعزام می‌شوند و اعتراضی از طرف زائر پذیرفته نخواهد شد. در این شرایط چنانچه زائری از سفر هوایی تبدیل شده به زمینی اعلام انصراف نماید مبلغ 000،70 ریال موضوع ردیف 2 بند 2/5 خسارات(ماده 5) به علاوة هزینه روادید صادره برای وی از مبلغ پرداختی کسر و مابقی وجه پس از بازگشت کاروان به مبداء اولیه به فرد ذینفع مسترد می‌شود.

  6/9) چنانچه کاروان‌های هوایی در مسیر برگشت به هر دلیل امکان برگشت هوایی نداشته باشند به ناچار کلیه زائران بدون هرگونه اعتراض باید به وسیله اتوبوس به ایران برگردند. در این صورت مبلغ ما به التفاوت هزینه سفر حداکثر تا 2 هفته پس از مراجعت کاروان به ایران محاسبه و توسط کارگزار عامل به زائران ذینفع پرداخت می‌شود.

  6/10) به منظور اطلاع از گردش‌ کار اداری استرداد وجوه می‌توانید به پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت مراجعه نمایید.

  6/11) در صورت بروز اختلاف نظر میان طرفین قرارداد،‌ موضوع به مدیریت حج و زیارت استان ارجاع و حکمیت خواهد شد.

  تعهدات زائر

  ماده 7)   تعهدات زائر اصلی :

  اینجانب .................................. فرزند ........................... متولد ................... به نشانی .................................................................................................. ................................................ تلفن ثابت .................................. تلفن همراه ......................................... در کمال صحت و سلامت، با علم و آگاهی کامل از شرایط خاص عتبات عالیات عراق و مشکلات و نارسایی‌های موجود در این سفر و با پذیرش کلیه مفاد این قرارداد و سایر مقررات ابلاغی از سوی سازمان حج و زیارت آمادگی خود و همراهانم را (به شرح ذیل) جهت تشرف در تاریخ مربوطه اعلام می‌نمایم، هم‌چنین متعهد به توجیه کامل همراهانم در خصوص مفاد این قرارداد هستم.

  نام و مشخصات زائران همراه :

   


  ردیف

  نام و نام خانوادگی

  نام پدر

  تاریخ تولد

  شماره فیش بانکی

  شماره گذرنامه

  نسبت با زائر اصلی

  تلفن

  1

   

   

   

   

   

   

   

  2

   

   

   

   

   

   

   

  3

   

   

   

   

   

   

   

  4

   

   

   

   

   

   

   

  5

   

   

   

   

   

   

   

  6

   

   

   

   

   

   

   

  مسئول دفتر خدمات زیارتی ( کارگزار عامل )

  متعهد و امضاء کننده قرارداد ( زائر اصلی )

  نام و نام خانوادگی : ..........................................

  نام و نام خانوادگی : .....................................

  مهر و امضاء امضا

  دريافت فايل

  قرارداد سفر زیارتی عتبات مقدسه عراق بین کارگزار عامل و زائر حجم فایل: 543.8 KB | دریافت ها: 17944

  ...