• امروز سه شنبه 11 آذر 1399
 •  
   

  شرکت شمسا

  مشكلات ناشی از ناامنی و نبود اماكن اقامتی و حمل‌ونقل، تغذیه‌ نامناسب و قیمت‌های كنترل‌نشده، سازمان حج و زیارت را بر آن داشت...
  ادامه...

   
   
   
   

   


   
   
  زیارت گفتگو و خطابه معرفت به خداوند، حضور قلب را افزایش می دهد
   
   
   
   

  معرفت به خداوند، حضور قلب را افزایش می دهد

  نامه الکترونیک چاپ

  نماز انسان را از زشتی و فحشا دور می کند. اما آیا هر نمازی این کار را می کند؟ چرا بسیاری از نمازگزاران، تاثیر نماز را در زندگی خود نمی بینند. حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد، استاد حوزه در پاسخ به این سوال می گوید:" اگر نماز حداقل شرایط را داشته باشد، پذیرفته اس ت." حداقل شرایط یعنی صحت وضو و نماز، به جا آوردن جزئیات نماز و رعایت همه اصول کلی که نماز را باطل نکند. اما همین پذیرفته شدن نماز مراتبی دارد:" قبول شدن نماز به  میزان حضور قلب بستگی دارد. هر چه حضور قلب نماز گزار بیشتر باشد؛ نمازش بیشتر مورد قبول است." توجه شما را به ادامه این گفتگو جلب می کنیم:
  حداقل شرایط قبولی نماز چیست؟
  حداقل شرایط پذیرفته شدن نماز، همان رعایت اصول کلی است. اما اگر کسی بخواهد به اعلا درجه قبولی برسد؛ باید حضور قلبش را بیشتر کند. اما چگونه می توانیم در نمازی که تمرکزی در آن وجود ندارد؛ حضور قلب را بیشتر کنیم.
  حجت الاسلام نظری می گوید:" راه افزایش حضور قلب، افزایش معرفت و شناخت به خالق یکتاست. نماز یاد خداست. خداوند به حضرت موسی(ع) می فرماید: اقم الصلاة لذکری. اگر انسان به خالق خویش محتاج است؛ پس نماز می گذارد. چون خدواند را یافته است."
  آموزش نماز را از چه زمانی برای فرزندانمان شروع کنیم؟
  سن آموزش نماز به فرزندان، به قبل از بلوغ و سن تکلیف باز می گردد:" نماز را باید قبل از بلوغ، تا هر مقدار که فرزند درک می کند به او آموخت. در اینصورت، کودکان در همان عالم کودکی به خداوند شوق پیدا می کنند و تا هر مقدار که آموخته اند، نماز می خوانند."
  نمازی انسان را از زشتی و فحشا دور می کند که با حضور قلب باشد. نمازگزار بداند که به سوی چه کسی نماز می خواند. خالق یکتایی که گمشده انسان تنهاست. فقط معرفت به خداوند است که عشق به نماز و حضور قلب را افزایش می دهد.

  دوشنبه 91/5/16

  منبع : زائرین