• امروز يكشنبه 3 بهمن 1400
 •  
   

  شرکت شمسا

  مشكلات ناشی از ناامنی و نبود اماكن اقامتی و حمل‌ونقل، تغذیه‌ نامناسب و قیمت‌های كنترل‌نشده، سازمان حج و زیارت را بر آن داشت...
  ادامه...

   
   
   
   

   


   
   
  اماکن و اشخاص كشور عراق كربلا حضرت عباس عليه السلام اباالفضل (علیه السلام) نگین درخشان هستی
   
   
   
   

  اباالفضل (علیه السلام) نگین درخشان هستی

  نامه الکترونیک چاپ

  رسول خدا(صل الله و علیه و آله و سلم) و ابوالفضل(علیه السلام):در يكي از منابع تاريخي نقل شده كه رسول اكرم (صل الله علیه و آله و سلم) در يكي از رؤياهاي صادقه به عباس(علیه السلام) فرمود: خداوند چ شمت را روشن گرداند، تو باب الحوائج هستي، از هر كه خواستي شفاعت كن. [1] .
  امام علي(علیه السلام) و تمجيد از عباس (علیه السلام):
  اميرالمؤمنين دستهاي ابوالفضل را بوسيد و فرمود: «ام البنين فرزندت عباس نزد خداي تعالي منزلتي عظيم دارد و در عوض دستانش دو بال در بهشت به او عنايت مي كند كه در بهشت پرواز كند.« [2] .
  حضرت زهرا (سلام الله علیها) و شفاعت با دستان عباس (علیه السلام):
  در روايت است كه: روز قيامت برپا مي شود و پيامبر )ص( به علي )ع( مي فرمايد: به حضرت زهرا بگو براي شفاعت امت چه وسيله اي داري؟ زهراي اطهر مي فرمايد: »اي اميرمؤمنان! دو دست بريده پسرم عباس براي شفاعت كافي است.« [3] .
  ام البنين (س):
  اين مادر گرامي در مورد عباس مي گفت: اگر عباس دست در بدن داشت مثل پدرش علي (علیه السلام) شجاع بود و هيچ دشمني جرأت نمي كرد به او نزديك شود. حماسه و سردار كربلا.
  امام حسين(علیه السلام) و قمر بني هاشم (علیه السلام):
  در مورد علاقه اباعبدالله الحسين (علیه السلام) به برادر و علمدار سپاه كربلا كه از روز ولادتش در سايه حسن و حسين رشد كرد مي توان به هنگام شهادت عباس نگاه كرد كه امام حسين دست به كمر گرفت و فرمود الان كمرم شكست. در اخبار وارده هم آمده است: «و لما قتل العباس بان الانكسار في وجه الحسين (علیه السلام) وقتي عباس به شهادت رسيد شكستگي و چروك پوست صورت در چهره حسين ظاهر شد».« شب نهم محرم هم به عباس فرمود: «اركب بنفسي انت يا اخي؛ سوار بر اسب شو جانم فدايت اي برادر» [4] .
  امام سجاد(علیه السلام) و حضرت اباالفضل(علیه السلام):
  از جمله شيخ صدوق روايتي را از حضرت سجاد سلام الله عليه نقل مي كند كه در شأن ابالفضل عليه السلام اظهار مي دارد: «و ان للعباس عند الله تبارك و تعالي لمنزله يغبطه بها جميع الشهداء يوم القيامه»
  حضرت ابوالفضل (علیه السلام) در نزد خداوند مقام شامخي دارد كه همه شهيدان در روز قيامت به آن غبطه مي خورند. [5] .
  [1] كرامات باب الحوائج. سيد بشير حسيني. همان. ص 42.
  [2] سردار كربلا 164.
  [3] كرامات همان. ص 42.
  [4] تاريخ طبري، ج 6 ص 237.
  [5] سردار كربلا. همان ص 5.
  نوشته شده توسط: ابراهیم قدرتی نوشهر
  یکشنبه 91/4//4