• امروز چهارشنبه 2 مهر 1399
 •  
   

  شرکت شمسا

  مشكلات ناشی از ناامنی و نبود اماكن اقامتی و حمل‌ونقل، تغذیه‌ نامناسب و قیمت‌های كنترل‌نشده، سازمان حج و زیارت را بر آن داشت...
  ادامه...

   
   
   
   

   


   
   
  زیارت پرسش و پاسخ چرا چهره نگاري از معصومين(ع) جايز نيست؟
   
   
   
   

  چرا چهره نگاري از معصومين(ع) جايز نيست؟

  نامه الکترونیک چاپ

  چرا چهره نگاري از معصومين(ع) جايز نيست؟ با توجه به اين نكته كه مشخصات ظاهري معصومين در كتب مختلف ذكر شده و با توجه به وجود نرم افزارهاي بسيار دقيق رايانه اي چرا اين كار صورت نمي گيرد؟ اين در حاليست كه ما چهره حضرت عيسي(عليه السلام) را در سينما و تلويزيون مي بينيم؟
  تصاوير و نقاشي هايي كه از پيامبر اسلام(ص) و برخي از معصومين(عليهم السلام) در بين مردم است مربوط به زمان آن بزرگواران نبوده و هيچ دليل معتبري بر تأييد اين گونه عكس‏ها و تصاوير منتشر شده در دست نيست، (استفتاآت آيت الله مكارم، ج 1، س 1596).
  نقاشي عكس هاي تخيلي معصومين(ع) در صورتي كه برجستگي نداشته باشد و موجب هتك آنان نباشد في نفسه حرام نيست ولي اعتقاد به آنها بي وجه است (جامع المسائل آيت الله فاضل، ج 1، ص 259 - ترجمه اجوبه الاستفتاآت، ص 268).
  ايفاي نقش يک بازيگر، چه بسا چهره اي از امام و پيامبر(ص) را در ذهن ها ترسيم کند که در هنگام زيارت آن چهره غير واقعي و غير مصون از خطا و اشتباه در ذهنشان مجسم شود.
  بديهي است چنين تصوري از ارتباط معنوي زائران مي کاهد و به مقام ملکوتي امامان(ع) صدمه مي زند، لذا هر چند نشان دادن چهره امامان(ع) در فيلم ها از جهاتي مي تواند مؤثر و مفيد باشد ولي اين فايده و تأثير وقتي قابل توجه است که آثار تخريبي و ضد ارزشي در بر نداشته باشد و از همه جهات داراي تأثير مثبت و عميق باشد و صرف مفيد و مؤثر بودن عملي از برخي جهات نمي تواند دليل بر مثبت بودن کامل آن باشد.

  منبع: پرسمان دانشجويي

  .