• امروز پنجشنبه 17 آذر 1401
 •  
   

  شرکت شمسا

  مشكلات ناشی از ناامنی و نبود اماكن اقامتی و حمل‌ونقل، تغذیه‌ نامناسب و قیمت‌های كنترل‌نشده، سازمان حج و زیارت را بر آن داشت...
  ادامه...

   
   
   
   

   


   
   
  اخبار اخبار عراق آغاز دور جدید اعزام زائران به عتبات عالیات/زائران لباس گرم همراه داشته باشند
   
   
   
   

  آغاز دور جدید اعزام زائران به عتبات عالیات/زائران لباس گرم همراه داشته باشند

  نامه الکترونیک چاپ

  سرپرست اداره كل امور عتبات عاليات سازمان حج و زيارت از آغاز اعزام زائران عتبات در دوره جديد خبر داد و اظهار داشت: در اين دوره ۲۶۷ هزار زائر به عتبات عاليات اعزام مي شوند.

   

  محسن نظافتي، سرپرست اداره كل امور عتبات عاليات سازمان حج و زيارت  از آغاز اعزام دوره جديد زائران ايراني به كربلاي معلي خبر داد و اظهار داشت: دوره جديد اعزام به عتبات ۲۳ آذر ماه تا ۲۰ اسفند ماه را شامل مي‌شود.

   

  وي افزود: در اين دوره ۲۶۷ هزار زائر ايراني به كربلاي معلي اعزام مي‌شوند كه براساس برنامه ريزي انجام شده اين گروه روزانه در قالب ۸۰ دستگاه اتوبوس، به عتبات مي‌روند.

  نظافتي با بيان اينكه حدود ۴۵ درصد زائران به صورت هوايي و حدود ۵۵ درصد زميني به عتبات اعزام مي‌شوند، خاطر نشان كرد: اين گروه در طي ۸۸ روز تا ۲۰ اسفند ماه به كربلا مي‌روند و اين گروه از ۱۱ ايستگاه پروازي اعزام مي‌شوند.

  قيمت هاي عتبات هيچ تغيير نكرده است

  وي از تغيير نيافتن قيمت‌هاي عتبات خبر داد و افزود: در حال حاضر قيمت اعزام به عتبات به صورت زميني حدود ۷۴۰ هزار تا ۷۹۰ هزار تومان و به صورت هوايي حدود يك ميليون و ۹۰ هزار تا يك ميليون و ۲۷۰ هزار تومان تعيين شده است.

  سرپرست اداره كل امور عتبات عاليات سازمان حج و زيارت در ادامه توصيه‌هاي به زائران عتبات ارائه كرد و گفت: باتوجه به اينكه اين روزها هوايي عراق خيلي سرد است، بنابراين كساني كه در اين ايام اعزام مي‌شوند، حتما لباس گرم به همراه خود ببرند.

  وي به حضور ميليوني زائران حسيني در اربعين اشاره كرد و افزود: با توجه به اينكه نزدیک به ۲۰ ميليون نفر در كربلا در اربعين حضور خواهند داشت، بديهي است در بخش خدمات با مشكلاتي روبه رو شويم و همچنين احتمال جابه جايي برخي هتل‌ها در اين ايام وجود دارد و یا ارائه شدن تعداد 11 تا 12 اتاق به هر کاروان نیز اجتناب ناپذیر است.


  هواي عراق سرد است، زائران لباس گرم فراموش نكنند

  نظافتي تصريح كرد: همچنين با توجه به بسته شدن مسيرهاي حمل و نقل در داخل شهر كربلا و ناممكن بودن انتقال غذاي گرم براي زائران، در اين روزها غذاهاي كنسرو شده به اين عزيزان داده خواهد شد و اميدواريم كه اين سختي‌ها را متحمل شوند و سعه صدر پيشه بگيرند.

  وي يادآور شد: مردم عزيز بايد اين مسائل را بدانند و بسيار سعه صدر نشان دهند، زيرا حضور بيست ميليون زائران در اربعين باعث برخي محدوديت‌ها نيز مي‌شود .

  سرپرست اداره كل امور عتبات عاليات سازمان حج و زيارت، همچنين به توصيه برخي نكات پزشكي پرداخت و افزود: با توجه به اينكه برخي بيماري‌ها در چنين جمعيت انبوهي ممكن است بوجود آيد، زائران سعي كنند از استفاده وسايل شخصي ديگران به شدت خودداري كنند و نیز به جهت ایمنی بیشتر از دریافت هرگونه وسیله، البسه، پتو و نیز غذا و آشامیدنی از افراد ناشناس پرهیز نمایند تا از بروز برخي مشكلات و مسائل بهداشتي پیشگیری نمایند.

  اعزام حدود ۴۰۰ هزار زائران ايراني خارج از سيستم ثبت نامي سازمان حج وزيارت

  وي همچنين از اعزام حدود ۴۰۰ هزار زائران ايراني خارج از سيستم ثبت نامي سازمان حج وزيارت خبر داد و اظهار كرد: با توجه به اعزام زائران به صورت انفرادي به عتبات و وجود برخي مشكلات، از اين رو جلساتي با حضور وزارتخانه‌ها و نهادهاي مختلف تشكيل شد كه سازمان حج وزيارت اين افراد را ساماندهي كند بنابراين اين گروه‌ها به صورت ساماندهي شده اعزام خواهند شد.

  نظافتي تصريح كرد: بیش از يك ماه است كه مديران و مسوولان بخش‌هاي مختلف از ارگان‌ها و نهادهاي گوناگون به صورت ۲۴ ساعته در اين زمينه تلاش مي‌كنند تا بتوانند خدمات بهتر و بيشتر را به زائران اباعبدالله الحسين(ع) ارائه كنند.

  وي با بيان اينكه در اين ايام تمامي زائران به صورت ساماندهي شده و گروهي از مرز خارج مي‌شوند، افزود: همه زائران تحت پوشش بيمه و درمان قرار گرفته اند. بنابراين اگر اتفاقاتي رخ دهد و يا خداي ناخواسته فردی دچار حادثه شود، تا سقف ۱۱۴ ميليون تومان تحت پوشش ديه عمر قرار خواهند داشت.

  سرپرست اداره كل امور عتبات عاليات سازمان حج و زيارت، اظهار كرد: همچنين به زائران تا سقف ۱۵ ميليون هزينه بستري، ۱ ميليون تومان هزينه درمان سرپايي داده خواهد شد و اگر در عراق بستري شوند تا سقف ۲هزار دلار برای ایشان هزينه خواهد شد.


  همه زائران تحت پوشش بيمه قرار گرفته اند

  وي همچنين از استقرار ۷ درمانگاه ثابت و دو درمانگاه سيار در ايام اربعين در عتبات خبر داد و افزود: همه زائران ايراني كه در اين ايام اعزام مي‌شوند و تحت بيمه هستند و خدمات درماني به صورت رايگان به آن‌ها ارائه خواهد شد.

  اين مقام مسوول در سازمان حج، همچنين از ثبت اسامي تمامي زائران ايراني اعزامي به عتبات خبر داد و اظهار داشت: تمامي اسامي را داريم و همه زائران قابل شناسايي هستند و تحت پوشش بيمه و درمان قرار دارند.

  وي يادآور شد: در اين مدت ارگان‌هاي زيادي همچون نيروي انتظامي، كمرگ، مرزباني، پايانه‌هاي مرزی، اورژانس كشور، وزارت خارجه و وزارت كشور دست به دست هم دادند تا بتوانند خدمات بيشتري را براي زائران فراهم كنند.

  نظافتي همچنين گفت: روز گذشته ۲۵ هزار زائر ساماندهي شده از استان خوزستان عازم كربلاي معلي شدند.

  وي همچنين در پاسخ به اين سئوال كه هم اينك چه عوارضي از زائران دريافت مي‌شود، گفت: افزون بري مبلغي كه به عنوان عوارض خروج از كشور از زائران گرفته مي‌شود، ۱۵ هزار تومان براي ساماندهی و بیمه و درمان زائران دريافت خواهد شد و آن دسته از زائران ايراني كه به صورت زميني عازم مي‌شوند از مرز مهران براساس مصوبه شوراي شهر مهران، ۱۰ هزار تومان نيز دریافت می شود كه در قبال آن برخي خدمات به زائران عزيز ارائه مي‌كنند که در مورد مبلغ این مصوبه و خدماتی که باید به زائران پرداخت شود، از وزارت کشور درخواست نموده ایم تا اظهار نظر نماید