• امروز دوشنبه 23 فروردين 1400
 •  
   

  شرکت شمسا

  مشكلات ناشی از ناامنی و نبود اماكن اقامتی و حمل‌ونقل، تغذیه‌ نامناسب و قیمت‌های كنترل‌نشده، سازمان حج و زیارت را بر آن داشت...
  ادامه...

   
   
   
   

   


   
   
  اخبار اخبار شمسا سفر زوار به عراق روندی افزایشی خواهد داشت
   
   
   
   

  سفر زوار به عراق روندی افزایشی خواهد داشت

  نامه الکترونیک چاپ

  سرکنسول ایران در کربلا گفت: با برداشته شدن هزینه روادید برای ورود به کشور عراق سفر زائران سیر صعودی و افزایشی خواهد داشت.

   

  «میرمسعود حسینیان»، سرکنسول ایران در کربلا در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج درباره برداشته شدن روادید سفر به عراق گفت: با توجه به این که مبلغ ویزا در ایران 50 دلار بود و هزینه ی چند صد هزار تومانی برای زوار داشت، برداشته شدن آن می تواند روند افزایش ورود زوار به عتبات عالیات را به همراه داشته باشد. البته برداشته شدن هزینه روادید به معنای حذف روادید نیست بلکه هزینه دریافت نخواهد شد.

  وی افزود: امیدواریم به ویژه از ماه شعبان به بعد روند صعودی و افزایشی سفر زوار را شاهد باشیم. بر این اساس به نظر می رسد که در ایام محرم و اربعین سیل زائران به سمت عتبات عالیات در عراق گسیل شوند.

  حسینیان لزوم رعایت قوانین و مقررات عراق را یادآور شد و یکی از مشکلاتی را که از جانب برخی زوار ایجاد می شود مساله مواد مخدر دانست و گفت: در زمینه مواد مخدر اخیرا سخت گیری هایی از جانب طرف عراقی انجام می شود. بیشتر ایرانی هایی که در عراق دستگیر می شوند به علت حمل و نگهداری مواد مخدر است.

  سرکنسول ایران در کربلا گفت: هر کشوری قوانین خاص خود را دارد و ما نیز ناگریز هستیم که نسبت به این مساله توجه کنیم.

  حسینیان در ادامه تصریح کرد: یادمان باشد که جمعیت زیادی از مردم عراق زبان فارسی را می دانند پس در تعاملاتمان این مساله را باید در نظر بگیریم.

  وی به افزایش نرخ ارز و کاهش قدرت خرید زائران ایرانی اشاره کرد و گفت: گاهی زوار پیش ما می آیند و از هزینه های بالای سفر به عراق گله می کنند اما باید گفت که برخی این مساله را به جای نگاه واقع بینانه به کشور میزبان تسری می دهند که این امر واقع بینانه و مبتنی بر حقیقت نیست. مردم عراق نیز از مشکلات ما آگاه هستند و ما باید این نکته را در نظر بگیریم.

  سرکنسول ایران در کربلا درباره ارتقا و تحکیم روابط دو کشور ایران و عراق گفت: یکی از محورهای مهمی که ما در عراق پیگیری می کنیم مساله اقتصادی است. در واقع عراق یکی از مهمترین شرکای اقتصادی ما است. در حال حاضر با کشور عراق 12 میلیارد دلار روابط اقتصادی و تجاری داریم که امیدواریم این رقم به 20 میلیارد دلار برسد .

  وی با اشاره به اینکه شرکت های ایرانی در عرصه و زمینه های مختلف به ویژه در امور ساخت و ساز و برق در عراق در حال فعالیت هستند، ابراز امیدواری کرد که زمینه حضور شرکت های بیشتری از ایران در بازارهای عراق فراهم شود.