• امروز يكشنبه 3 بهمن 1400
 •  
   

  شرکت شمسا

  مشكلات ناشی از ناامنی و نبود اماكن اقامتی و حمل‌ونقل، تغذیه‌ نامناسب و قیمت‌های كنترل‌نشده، سازمان حج و زیارت را بر آن داشت...
  ادامه...

   
   
   
   

   


   
   
   
   
   
   

  موقعيت جغرافيايي كربلا

  نامه الکترونیک چاپ

  كربلا از شهرهاي مهم و زيارتي عراق است كه مشتاقان زيادي به عشق زيارت آن، در سرزمين هاي اسلامي روزگار مي گذرانند و برخي نيز توفيق ديدار آن را مي يابند. بارگاه باشكوه سومين پيشواي شيعيان جهان و نواده گرامي رسول خدا(صلّي الله عليه و آله) به اين شهر قداستي آسماني بخشيده است. كربلا قبله گاه عاشقان ثارالله و سرزمين خون و شهادت است .
  شهر كربلا بر كناره صحرا، در جنوب غربي رود خانه فرات و در ميان منطقه اي آبرفتي، كه به «سواد» مشهور است، قرار دارد. در شمال غربي آن شهر تاريخي انبار، در شرق آن شهر باستاني بابل، در غرب آن صحراي غربي و در جنوب غربي آن شهر حيره، پايتخت مناذره، واقع است.1 در زمان هاي پيشين، در نزديكي كربلا آبادي هايي به نام «العين» قرار داشت كه بسيار سرسبز و خرم بود و به همين سبب ، كاروان هاي تجاري راه خود را از آن مسير انتخاب مي كردند. وجود رود فرات در نزديكي اين شهر، آن را در زمره يكي از حاصل خيزترين و سرسبزترين منطقه هاي بين النهرين قرار داده است. نخلستان هاي فراوان پيرامون آن، بااين رودخانه آبياري مي شوند.2 دركنار اين نخلستان ها، درختان و باغ هاي ميوه اطراف شهر را تا چندين كيلومتر پوشش مي دهد. مسافت كربلا تا بغداد و نجف 80 و تا تهران 980 كيلومتر است. اين شهر 549/402 نفر جمعيت دارد.


  پي نوشت ها
  1. سلمان هادي آل طعمه، تاريخ مرقد الحسين والعباس، 17 .
  2. ابن بطوطه، سفرنامه ابن بطوطه، ترجمه محمدعلي موحد ، 272 ـ 273 .

  منبع: عتبات عاليات عراق؛ دكتر اصغر قائدان

  .